Omega saat Modelleri
Corum
Hublot Saat Modelleri
Longines
Breitling
Iwc Saat Modelleri
Cartier Saat Modelleri

Yeni Modeller


LONGINES RECORD L2.821.5.72.7

Saat Terimleri

Altimetre

Altimetre deniz seviyesinin kaç metre yukarısında olunduğunu ölçer. İniş ve çıkışa ait kayıt tutması sayesinde, altimetre tırmanıcılar, yürüyüşçüler, dağcılar ve tabii ki havacılar için vazgeçilmez bir gereçtir.

Alttan Saniyeli Saatler

Saatlerin saniyesi genellikle akrep ve yelkovanın ortasında bulunur. Bazı saatlerin saniye göstergesi saatin altı rakamının bulunduğu yerdedir.

Analog Digital

Zamanı hem saat hem dakika kollarıyla hem de dijital ekran üzerinde sayılarla gösteren saattir. Bunlara DuoDisplay yahut AnaDigi saat ismi de verilmektedir.

Analog Saat

Akrep ve yelkovanla zamanı gösteren saatlerin genel adı analogdur.

Annual Calendar Senelik Takvim

Tarih, gün ve ayın kaçı olduğunu gösteren saatlerdir. Ayın evrelerini gösteren modeller mevcuttur. Bu tip saatler kısa ve uzun aylara göre tarih ayarını yapabilmektedirler. Ancak her 4 yılda bir Şubat?ın 28 çektiğini doğru hesaplayamayabilmektedir.

Anti Manyetik Saat

Pille çalışan saatlerde daha çok karşılaşılan bir durumdur. Saatler güçlü manyetik bir alana maruz kalırsa mıknatıslı dişlilerle çalıştıkları için etkilenirler. Anti manyetik olmayan saatleri Hoparlor, televizyon, buzdolabı vb elektronik aletlerin yanına koymamak gerekir. Sadece anti manyetik saatler manyetik ortamlardan etkilenmez.

Aperture Aralık

Bazı saatlerin kadranında bulunan küçük bir aralıktır. Buradan tarih veya saat bilgisi okunabilir.

Ara Zamanlar

Farklı yarışmacıların aynı mesafe için ölçülen dereceleridir.

Artık Yıl Göstergesi

4 yıllık artık yıl döngüsünü gösteren gösterge.

Auto Rpt Countdown Timer-Otomatik Başa Almalı Geri Sayım Sayacı

Bu sayaç ayarlanan sürenin sonunda sıfırdan başlar. STOP düğmesine basılana dek başa dönmeye ve saymaya devam eder.

Automatic Winding Movement - Otomatik Kurmalı Mekanizma

Otomatik saatler, elle kurularak çalışan saatle aynı prensipte çalışır. Ancak kurmalıdan farklı olarak”Rotor” denilen bir sarkaca(pendulum) sahiptirler. Rotor mekanizmanın arka yüzüne monte edilmiştir. Saat kişinin bileğiyle birlikte hareket ettikçe Rotor saatin içinde dönme hareketi gerçekleştirerek saati kurar. Zaman zaman bunların da kurulmaları gerekmektedir. Giyilmediğinden dolayı enerjisini bitirmiş bir otomatik saat manuel olarak 30-40 defa kurulmalıdır. Böylelikle giyildiği sürece tam enerji kapasitesi kadar enerjiyi muhafaza edecektir. Giyilmemeye başlandığı zamandan itibaren kılavuzda belirtilen süre kadar çalışmasını sürdürecektir (genellikle 35-45 saat).

Balance Spring - Denge Yayı

Mekanik saatlerde bulunan bu çok ince yay, volanın geri sarmasını sağlar. Uzunluğu ve ayarı zaman değerini değiştirir. Buna Hairspring(zemberek) de denilmektedir.

Balance Wheel - Volan

Mekanik saat düzeneğinde salınımı yani osilasyonu sağlayan ve zamanı eşit aralıklara bölen parçadır. Bu mekanizma saatin zaman ölçme hassasiyetini belirler.

Balans

Mekanik saatlerin çalışmasını düzenler.

Barrel - Yay Tamburu

Mekanik saatin ana yayını içinde tutan tambur şekilli gömleğin ismidir. Saatin ne kadar güç depolayabildiği doğrudan bunun ölçülerine bağlıdır. Bazı saatlerde çifte tambur bulunmakta bu da daha çok enerji depolayabilme yetisi sağlamaktadır. Düzeneğin tahriki; tamburun dişli olan tarafından yapılır.

Bezel

“Bezel” ismini verdiğimiz kısım kol saatinin camının etrafındaki kavrayıcı çerçevedir. Bunlar nadiren camın altında da olabilmektedir. Bezel ?in amacı zaman farklılıklarını göstermektir. Bazı tasarımlarda Bezel tek yönlü olarak döndürülebilmektedir. Bazıları her iki yöne de dönerken bazıları sabitlenmiş yapıda olabilmektedir. Bunların her biri ayrı kullanım yeri bulmaktadırlar. Dönebilen Bezel temelde, başlarken Bezel?i 12?ye hizalamak kaydıyla zaman tutmaya belli bir zamanda başlamaya yarar. Sabitlenmiş yapıdaki Bezel(çerçeve)?lerin amacı saatten saate değişmekle birlikte genellikle takometre ölçeği olarak kullanım bulmaktadır.

Bi-Directional Rotating Bezel - Her Yöne Dönebilen Çerçeve

Hem saat yönüne hem de aksi yönde dönebilen Bezel?dir. Geçen zamanı işaretlemek için kullanılır. Zaman tutmaya başlama konusunda tam esneklik sağlayan Bezel (çerçeve)?ler her iki yöne de dönme özelliğine sahiptir.

Big Date-Büyük Tarih Göstergesi

Görme kolaylığı sağlamak amacıyla; daha büyük takvim rakamlarına sahip saatlerin bu özelliğine verilen addır. Birler ve onlar basamağını iki ayrı disk üzerinde gösteren "büyük tarih göstergeli" saatler, bu sayede daha net olarak okunabilmektedir.

Bracelet - Metal Bilezik

Giyenin bileğini saran metal kemere verilen addır. Tipik olarak metal, esneklik sağlayan, gerektiğinde giyenin koluna göre ayarlanabilen yapıda üretilmektedirler.

Breguet Spring - Breguet Yayı

Dengedeki değişikliklerin sağa sola toplanmasına sebep olabildiği spiral zemberek yayının dengesi bunun devamlılık arz etmesi halinde bozulabilmektedir. Breguet bunu 1795?de yayın son sarmasını yükseltip hafif bir kavis vermekle çözmüştür. ?Breguet Yayı? yayın sarsılma durumunda daha merkeze dönük bir ilerleme göstermesi ve saatin hızında artması etkisi yaratması ve denge kafalarının aşınmasının azalmasını sağlamıştır.

Bridge - Eşik

Ana gövdeye monte edilen ve saat mekanizmasının gövdesini oluşturan kısım. Tüm diğer parçalar bu gövdenin içine monte edilir.

C.O.S.C.

"Controle Officiel Suisse des Chronometres"in kısaltması. İsviçre Resmi Kronometre Kontrol Kurumu tarafından test edilip hassasiyeti onaylanmış saatlere verdiği sertifikanın adıdır. Bu kurumun sertifikasını taşıyan saatler çeşitli testlerden başarıyla geçmiş demektir.

Calendar - Takvim

Ayın kaçı olduğu, haftanın hangi günü olduğunu ve bazen de yılı gösterebilen bir özellik.

Caliber Or Calibre - Kalibre

18. yüzyıl başlarından beri farklı bileşenlere ve lokasyonlarına karşılık gelmiş olmakla birlikte bugün ya mekanizma ya da onun üreticisini kasteder.

Cambered - Eğri Çark

Bu çarklar mekanizma dahilinde farklı matematiksel değerlerin elde edilmesinde kullanılır.

Case - Kasa

Saatin parçalarını içinde bulunduran kısım. En yaygın malzeme paslanmaz çeliktir ancak titanyum, platinyum, altın ve gümüşe de rastlanması mümkündür. Bu alternatifler fiyatı da arttırmaktadır.

Chronograph-Kronograf

Kronometre terimiyle sık sık karıştırılan kronograf komplikasyonu, genellikle kasada birden fazla makinenin kullanılmasıyla oluşturulur. Amaç kısa ya da orta uzunlukta olayların süresini ölçebilmektir. Kronograflar birden fazla çeşitte olup, her biri farklı özellikler taşımaktadır. En klasik ve yaygın anlayışta; bir düğme saniyeyi başlatmak ve durdurmak için, diğer düğme ise zamanı sıfırlamak için kullanılır. İlk kronograf, 18. yüzyılın başlarında İngiliz saat ustası George Graham (1673-1751) tarafından süre ölçebilmek amacıyla icat edilmiştir. "Foudroyante" adı verilen kronograf mekanizması halen en komplike sayılan mekanizmalar arasındadır. Günümüzde oldukça popüler olan bu komplikasyon, mekanik saatlere daha sportif bir hava vermektedir. İsviçre de üretilen kronografların güvenilirliği, İsviçre Resmi Kronometre Kontrol Kurumu nun kronometre sertifikası (C.O.S.C) ile belgelenmektedir.

Chronometer - Kronometre

İsviçreli ?Controle Officiel Suisse des Chronometeres? (aka COSC) tarafından onaylanmış mekanizmaya sahip saat. 3 farklı sıcaklıkta ve 5 farklı pozisyonda15 gün boyunca ölçümler yapılmaktadır. -4/+6 /gün duyarlılığına sahip mekanizmalara kronometre sertifikası verilir. Quartz mekanizmalar +/-0.2 /gün hassasiyetinde olmalıdır. Quartz mekanizmalar yapısı gereği hassasiyetini konum & sıcaklığa göre kaybetmemektedir. Pek az marka Quartz mekanizmalarını sertifikalandırma zahmetine girmektedirler. Breitling, bunlardan birisidir. Neticede çok yüksek hassasiyete sahip saatler ortaya çıkmaktadır.

Complication - Sofistike Saat

Zamanı ölçmekten başka işlevleri de olan saatlere denir. Basit bir sofistike saat üzerinde çeşitli kronometreler, Alarm, yıllık takvim & GMT işlevleri yer alır. Çok yüksek oranda sofistike özellik arz eden saatlere Grand Complication denilmekte olup bunlar üzerinde genellikle süreğen takvim, Tourbillon, dakika yineleyici veya zaman eşleştirme özellikleri ve diğer bazı özellikler bulunabilmektedir.

Complication Watches-Komplikasyon Saatler

Saat sanatının bir özeti olarak tanımlanabilecek çok işlevli sofistike saatler, onlarca modelden oluşan; çoğu limitli hatta tek olarak üretilmekte ve tarihe geçecek kadar değerli "komplike" saatler olarak tanımlanmaktadır. En önemlileri; tourbillon, minute repeater, perpetual calendar ve split seconds kronograftır. Bunun dışında kalanlar ise "çok göstergeli saatler" olarak tanımlanmaktadır. İsviçreli saat ustalarının titiz çalışma ve hüneriyle ortaya çıkan saat "komplikasyonları", bir kol saatinin kasasının içerisine sığdırmak üzere yüzlerce parçanın minyatür hale getirilmesiyle yaratılmaktadır. Değerleri de bu kriterlere göre belirlenmektedir.

Countdown Timer - Geri Sayım Sayacı

Kullanıcıya önceden ayarladığı zamanın ne kadarının geçtiğini görme imkanı tanır. Bazı Quartz versiyonlarda bu süre dolmadan önce uyarı sinyali çalmaktadır.

Crown (Stem, Pin)

Gövdenin dışarısında kalan dışı yivlendirilmiş buton şeklindeki kısımdır, akrep ve yelkovanın ayarlanması hem de ana yayın kurulması için kullanılır (mekanik saatlerde). Kurma kolu olarak da anılır.

Crystal - Kristal

Saatin kadranı üzerindeki şeffaf yüzeydir. Cam, plastik, mineral kristal veya safir kristal (sentetik, çizilmeye dayanıklı bir malzeme) olabilir. Saatin kadranını korumaya yarar.

Çift Zaman Özelliği

İki farklı zaman dilimini görebilmenizi sağlayan özellik.

Darbelere Karşı Dayanıklı Saat

Ahşap zemin üzerine 3 metre yükseklikten bırakılan ve darbelere dayanıklılığı ifade eder. Standardı ABD hükümetince belirlenmiştir.

Day/Date - Gün/Tarih

Ayın kaçı olduğunu ve günlerden ne olduğunu gösterme özelliği.

Day/Night Or Am/Pm Indicator - Gün /Gece Veya Am/Pm Göstergesi

Gösterilen zamanın AM mi yoksa PM mi olduğunu ifade eden göstergedir. Bu özellik genellikle GMT/Dual Time özellikli saat kadranlarında yer alır. World Time Display(dünya saatlerini gösterme) özellikli saatlerde diğer zaman dilimlerinde gün mü gece mi olduğunu anlamakta yardımcı olmaktadır.

Deployment (Deployant) Buckle - Açma (Deployant) Tokası

Kayışın her iki ucunda birden bulunan bir tokadır. Uzatılabilir olması sayesinde istenilirse saat bilek üzerinde kayacak şekilde, istenilirse sıkıca yapışacak şekilde takılabilir. Doğru boya bir defa ayarlandığında artık ayarlama gerektirmeyecektir. Kayıştaki gereksiz basıncı azaltıp ömrünü uzatacaktır. Ayrıca bu toka mekanizmaları saatin takılıp çıkarılması sırasında ekstra güvenlik de sunabilmektedirler.

Derinlik Alarmlı Saatler

Önceden ayarlanmış metreye suya dalındığı zaman o metreye ulaşıldığı zaman saatin sesli uyarı vermesidir. Dalgıçlar için hayati önem taşır.

Derinlik Sensörlü Saat

Sualtında derinlik ölçen saatlerin su basıncını ölçen ve derinliği belirleyen mekanizmasına denir.

Dıver s Watch 200m

Tüplü dalış da dahil her yerde kullanılabilir.Profesyonel ve tüplü dalışlarda mutlaka yanınızda bir dalış bilgisayarı bulundurun.

Dial - Kadran

Saat üzerinden zamanı okuduğumuz yüzeydir.

Digital Display - Dijital Ekran

Akrep yelkovan yerine numaralarla saati gösteren saat kadranıdır. (LCD) ekranlar sıklıkla kullanılır.

Dijital Saat

Dijital rakamlarla gösteren saatlerin ortak adı dijital saattir.

Diver Watches-Dalgıç Saatleri

"Dalgıç Saati" özelliğine sahip saatler minimum 100 metre derinlikteki su basıncına dayanıklıdır. Dayanıklılık oranı ise 200-300 metreye kadar çıkabilir. Önceleri savaşlarda askerlerin kullanması için üretilmeye başlanan bu saatler, dalmanın bir spor branşı haline gelmesiyle, birbirinden dayanıklı ve sağlam parçalarla üretilmeye başlamıştır. (12)

Dual Time - Çift Zaman Dilimi

Yerel zamanın yanı sıra en az bir diğer zaman dilimindeki saati de gösteren saattir. Bunu yaparken genelde ikinci bir 24 saatlik bazda işleyen koldan faydalanılır. Bazı saatlerde ikinci zaman dilimindeki tam zamanı bağımsız arka planda bir kadranda gösteren sistemler bulunmaktadır.

Duo Display - Çift Gösterge

Zamanı hem akrep-yelkovan hem de dijital ekranla gösteren saat tipleridir. Bunlara ?Ana/Digi display? de denilmektedir.

Dünya Saati

Değişik zaman dilimleri ve şehirlerdeki zamanı gösterebilme özelliği.

Eco Drive-Solar Saat

Güneş enerjisinden aldığı enerjiyi depolayan ve ışık olmadığı zaman da çalışmasını sürdüren saatlerin genel adıdır.

Elapsed Time Rotating Bezel - Geçen Zamanı Gösteren Döner Çerçeve

Gelişmiş bir döner bezel örneğidir. Zaman dilimlerinin kaydını tutmaya yarar. Kullanıcı bezel?i saatin dakika veya saat koluna hizalayarak o zamandan itibaren geçen zamanı hesaplamak yerine doğrudan bezel üzerinden okuyabilecektir.

Enerji Azalması Uyarısı

Kinetic saatlerde, enerji saklama ünitesinin sarj edilmesi gerektiğini haber veren mekanizma

Enerji Rezerv Göstergesi

Kinetic saatlerde,saati ne kadar süre çalıştıracak elektrik enerjisi kaldığını belirten gösterge.

Engine Turning/Turned - Meneviş İşleme (Guilloche)

Saatlerin muhtelif kısımlarına sofistike desenlerin çizilebildiği antik bir zanaat olup bugün hala rastlanmaktadır. İşlenen saat parçaları kadran, gövde yahut mekanizmalar olabilmektedir.

Eol

Quartz mekanizmalı saatlerde pilin zayıfladığına işaret eder. Pilin değiştirme zamanı geldiği genellikle 4 saniyede bir atmaya başlayan saniye kolundan anlaşılır.

Equation Of Time Or Eot - Zaman Eşlenim Veya Eot

Zaman Eşlenim (aka EOT) özelliği sofistike saatlerde bulunabilmektedir. Doğanın güneş sistemine göre gerçek zamanını ve insanlığın kabul ettiği olağan zamanı gösterir. Dünya güneş etrafında oval bir yörüngede dönüyor olduğundan ve eksen de eğil olduğundan bir yıl içersinde yalnızca 4 gün günler 24 saat sürmektedir. 15 Nisan, 14 Haziran, 1 Eylül ve 24 Kasım. Tüm diğer günler ya daha kısa ya daha uzundur. Bu saatler gerçek zamanı ve varsaydığımız zamanı birlikte gösterebilmektedirler. Yıldan yıla günlerin sayısı sabitlendiğinden dolayı (konum aynı kalmak kaydıyla)buna göre şekillendirilmiş eksantrik mil mekanizmalı bir saat ile günler farka göre uzatılıp kısaltılabilinir.

Escapement - Saat Maşası (Eşapman)

Zaman ölçen hemen hemen tüm mekanizmaların kalbi olan düzenek. Maşanın kolları ve çarkları ne sıklıkta bırakıp kavrayacağını belirleyen sarkaç ya da volan?ın osilasyonunu belirleyen minik darbeleri (impulse) sağlar.

Flyback

Kronografın çalışmasını durdurmadan, zamanı sıfırlayarak yeniden başlatan fonksiyondur. İlk olarak 2. Dünya Savaşı nda pilotların kalkış ve iniş gibi senkronize operasyonlarını geliştirmek amacıyla bulunmuştur. Kronograf başlatıldıktan sonra fonksiyonu durdurmadan göstergeyi sıfırlayıp tekrar sayıma başlamasını sağlayabilen ve bu sayede zaman kaybını minimuma indirgeyen özelliğe sahip saatlerdir.

Fly-Back Chronograph - Otomatik Olarak Sıfıra Dönen Kronometre

Fransızca’da Retour-en-vol in French olarak anılır. Bu kronometreler her yeni sayımda kendini otomatik olarak sıfıra alır. Pilotlar için özellikle işlevseldir. Alt kısımdaki kısma basarak kronometreyi kolayca sıfırlayabilirler ve böylelikle durdurma, başa döndürme ve yeniden başlatma işlemlerini ayrı ayrı yapma zahmetine girmezler.Kronometre ya da geri sayım sayacı gibi saatin sahip olabileceği özellikleri tarif ederken kullanılan tabirdir. Complication(komplikasyon) kelimesi de kullanılabilmektedir.

Function - İşlev

Kronometre ya da geri sayım sayacı gibi saatin sahip olabileceği özellikleri tarif ederken kullanılan tabirdir. Complication(komplikasyon) kelimesi de kullanılabilmektedir.

Funk Uhr-Radyo Kontrollü Saat

Saat mekanizmaları elektroniktir. Radyo sinyalleriyle kendi kendini ayarlar. Kullanıcısının saati ayarlamasına gerek yoktur. Saatler ileri yada geri alındığında saat dış müdahale olmadan otomatik olarak ayarlanır. Funk Uhr saatler Türkiye de genellikle çalışmazlar. Ülkemize gelen Avrupalı daha çok Alman turistler saatleri çalışmadığı zaman direkt saatçilere giderler ve saatinin pilini değiştirmesini isterler. Pil değiştiği zaman Funk Uhr saatler çalışmazlar, çünkü sorun sinyal sorunudur. Ülkelerine döndükleri zaman saatleri radyo sinyalini aldığı zaman otomatik ayarlanır ve çalışmasına devama eder.

Geri Sayım

Önceden belirlenen bir süreyi hesaplayan ve süre bittiğinde duran bir sistemdir. Kronometrenin tersi bir fonksiyondur. Genellikle yarışlarda kullanılan bir özelliktir. Yat yarışları ve tekne yarışlarında daha çok kullanılır.

Geri Sayım Sayacı

Geçen zamanı geriye doğru ölçmeye yarayan bir zaman ölçer.

Gmt

Greenwich Mean Time"ın kısaltması olan GMT terimi, mekanik saat komplikasyonu olarak birden fazla bölgenin zamanını gösteren saatler için de kullanılmaktadır. İkinci bölgenin zamanı, kimi saatlerde dönen bir çerçeve yoluyla, kimi saatlerde akrep ve yelkovana ek yeni bir gösterge kolu yoluyla, kimi saatlerde kadranın içinde yer alan farklı bir mekanizma yoluyla, kimi saatlerde ise küçük bir pencere aracılığıyla gösterilmektedir. Ayrıca "World Timer" özelliği olan GMT saatler 24 farklı zaman dilimini, şehir isimleriyle beraber gösterebilmektedir.

Guilloche

Guilloche veya meneviş işleme, bir kabartma tekniği olup çok hassas ve ince işçilik gerektirir. Sofistike şekiller metal yüzey üzerine işlenir. Desenler simetrik veya kendini tekrar eden figürlerden oluşabilmektedir. Motor çevirme veya Guilloche(Fransızca) da denilen teknik ise mühendis “Guillot”un icat ettiği, sert metal üzerine hoş desenler çizme yöntemiyle mümkün olmuştur.

Güç Rezerv Göstergesi

Mekanik saatlerde, zemberekte kalan gücü, genelllikle saat cinsinden gösteren ibre.

Güç Saklama Fonksiyonu

Saatin sadece kollarını durdurup, hassasiyetinden bir kayıp vermeden, çalışmaya devam etmesidir.

Hairspring - Denge Yayı

Mekanik saatlerde zembereğin geri çekilmesini sağlayan çok ince bir yaydır. Saatin zaman algısı, bunun uzunluğunun ayarlanmasıyla değiştirilebilmektedir. Denge yayı olarak da bilinmektedir.

Helium Escape Valve - Helyum Tahliye Valfı

Profesyonel dalgıçların saatleri, derin su dalgıçlarının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Bu dalgıçlar dalma çanı/hücresi içersinde uzun zamanlar geçirebilmektedirler. Bu sırada Hypoxic trimix veya benzeri helyum içeren gaz karışımlarını solurlar. Helyum yeryüzündeki en küçük ikinci moleküle sahip olduğundan bir şekilde dalgıcın saatinin içersine contaları aşıp girmeyi başaracaktır. Derinlerde bu bir soruna neden olmayacaktır ancak yüzeye çıkıldığında saatin camının basınçtan fırlaması söz konusu olabilir. Bunu engellemek üzere üst sınıf ve profesyonel dalgıç saatlerinde içerde biriken helyumun dışarı atılmasına yarayan helyum tahliye valfları mevcuttur. Bu valflar helyum çıkışına imkan tanıyan tek yönlü valflardır.

Horology - Horoloji

Saat tasarım ve inşasını kapsayan, zaman ölçme bilimidir..

Index Hour Marker - Saat İmi

Analog saatlerde numaraların sayılarla yazılması yerine sadece yerlerinin genelde çubuk şekilli işaretlerle belirtildiği kadran alternatifi.

İliminatör-Işık-Fosfor

Hepsinin ortak özelliği karanlık ortamlarda saatin kolay okunmasını sağlamaktır. Fosforlu kadranlı saatlerin kadranı tamamen ya da rakamlar veya sadece akrep yelkovan fosforlu olabilir. Işıklı saatler de ise butona basıldığı zaman zemin aydınlatma ışığı yanar ve saatin kaç olduğu kolayca görünür.

İskelet Saat

Saatin mekanizmasının üst kısımdan ve şeffaf kapakla görünmesidir. İskelet saatlerin çalışması rahat görülebilir. Tüm parçalar özenle dekore edilir.

Jewels - Taşlar

İşler aksamda sürtünme ve aşınmayı engellemeye yarayan sentetik mücevherlerdir.

Jump Hour/Minutes - Sıçramalı Saat/Dakikalar

Bir kolun hareket etmeye devam etmesi yerine, “sıçramalı gösterge”ye sahip sistemlerde numaraları bir aralıktan görürsünüz ve bunlar saat veya dakikaya göre değişirler. Dairesel akrep yelkovan hareketi insanlar tarafından geleneksel olarak, şüphesiz ki ilk zaman algımızı oluşturan güneş ve yeryüzü hareketleri gibi hareketlerin de dairesel olması dolayısıyla, nispeten daha yaygınlaşmış algıya olan hitap ederler. Ancak bu tek zaman gösterme biçimi değildir. Sıçramalı göstergeli sistemler daha çok saati işaret etmekte kullanılmaktadırlar. Bunlarda saati gösteren kol yerine üzerinde numaraların olduğu bir disk bulunur, bir takvim göstergesine görünüş itibariyle benzerlik arz eder. Buna rağmen, bazı tip takvimlerin aksine her bir hareket anlıktır. Her saatte mekanizma saati bir hamle ileri sıçratır, ardından diğer bir saate kadar sabit tutar. Ayrıca bazı saatlerde sıçramalı dakika göstergesi de bulunabilmektedir. Buna karşın sıçramalı gösterge kullanan saatlerde daha sıklıkla geri Retrograde minute de denilen,

son dakikadan sonra birinci dakikayı göstermek üzere geri dönen bir koldan oluşan dakika göstergelerinin kullanımı daha yaygındır.

Jumping Hours

Akrebin saat geçişlerinde tek ve kesin bir hareketle bir sonraki rakama atlamasına verilen addır. 19. yüzyılda cep saatlerinde kullanılmaya başlayan bu sistem, akrep ve yelkovandan oluşan eski tip kadranlara alternatif olarak yaratılmıştır. Saat ve dakikalar aynı kol ile gösterilip, bu kol, saat başlarında atlamaktadır.

Kesu

Kinetic Enerji Saklama Unitesi, kinetic saatlerde üretilen elektrik enerjisini depolamaya yarayan aygıt.

Kilitli Tepeli Saat

Saatlerin suya dayanıklılığı farklıdır. Saatler genellikle kurma kolundan su aldığı için dalgıç saatleri ve suya dayanıklı saatlerin tepeleri özel vidalıdır. Bastırarak ve sağa doğru çevirerek kilitlenir ve su almazlar.

Kinetik Saat

Saatin içindeki küçük mekanik jeneratör sistemi saatin pilini şarj eder, böylece hem mekanik hem de pilin yardımıyla saat çalışmasının sürdürür.

Kronograf

İlerleyen bir zaman dilimini ölçmek içim kullanılan bir zaman ölçer.

Kronometre

Hesaplanmak istenen zamanı hesaplayan saatlerdir. Mekanik, analog ve dijital kronometreler bulunur. Saatin butonuna basıldığı anda kronometresi çalışmaya başlar ve tekrar basıldığında durur ve iki zaman arasında geçen süreyi saat, dakika, saniye, ve salise olarak hesaplar.

Kurma Kolu-Tepe

Kurma kolu tabiri otomatik saatler üretilmeden önce saatler her gün kurulduğu için söylenmiştir. Günümüzde ise saatleri kurmak gerekmediği için aslında anlamsızdır. Kurma kolu yerine ayarlama kolu denmesi daha mantıklıdır, ama insanların algılarını değiştirmek zordur.

Lap Timer - Etap Zamanlayıcısı

Kullanıcıya yarışı farklı zamanlama kısımlarında ölçebilme imkanı tanıyan bir kronometre işlevidir. Her bir etabın sonunda zamanlama durdurulur ve tekrar başlatıldığında ikinci etabın ölçülmesine başlanır.

Lcd Ekranlı Saat

İki şeffaf plaka arasında ince bir tabaka halinde düzenlenen bir sıvı yoluyla zamanı elektronik olarak gösteren dijital saat ekranı. LCD ekranlı saatler elektroniktir.

Lever Escapement - Eşapman Kolu

Bu kolun eşapman çarkını kilitleyen ve serbest bırakan iki tırnağı vardır. Bu hareketin kontrolünü sağlayan kolun diğer ucuna bağlı ağırlıktır. Bu ağırlık dişlerden yana veya aksi yöne kaydırılarak osilasyonu etkilemektedir.

Liquid Crystal Display (Lcd) - Likit Kristal Ekran (Lcd)

Likit Kristal Ekran (LCD) kullanan saatler iki saydam tabaka arasındaki sıvıyı kullanarak devamlı numerik gösterge vazifesi görmektedirler. Numaralar 7 parçadan oluşurlar. Hepsi aktifken 8 görülebilir. Elektronik bir impals ile harekete geçirilirler.

Lugs - Çerçeve Kulağı

Saat gövdesinin kayışı kavradığı birleşme noktasıdır..

Luminous - Parlak

Parlak akrep yelkovan ve parlak saat imleri birçok saatin standart öğeleri arasındadır. Karanlıkta parlayan malzemeyle kaplanan bu parçalar, ışık olmadığında parlayarak görülebilirlik sağlamaktadırlar. Kullanılan parlayıcı materyalin kalitesine göre ışıltı miktar ve kalitesi değişkenlik göstermektedir.

Main Plate - Ana Plaka

Saatin mekanizmasının diğer tüm parçalarının monte edildiği ana yüzeydir..

Mainspring - Ana Yay

Mekanik saatin işleyişi için gereken gücü depolayan kıvrık biçimli yayın ismidir..

Manual Wind Movement - Elle Kurmalı Mekanizma

Tambur içindeki yayın saatin elle kurularak gerildiği sistemdir. Bir kurmada kataloğunuzda belirtilen sürece çalışmasını sürdürecektir (Genelde 35-45 saat).

Marine Chronometer - Marine Tipi Kronometre

Bir kutu içersinde bulunan çok yüksek hassasiyet değerlerine sahip, gemide doğu batı coğrafi koordinatlarının hesaplanmasında navigasyon amaçlı kullanılan bir kronometre türüdür. Mekaniki olanlarının yalpa çemberi veya çapraz mafsallı yatak diye adlandırılabilen çerçeve yapıları içersine monte edilerek hassasiyetleri için gerektiği üzere her daim yatay durmaları sağlanılır.

Measurement Conversion - Ölçü Dönüştürme

Bir ölçü birimini diğerine çevirme imkanı tanıyan özelliktir. Kadran veya çerçeve üzerinde ölçülere ayrılmış bir kısım şeklindedir.

Mechanical Movement - Mekanik Saat Mekanizması

Saatin harici bir elektrik kaynağından enerji almadığına işaret eden terimdir. Saatin mekanizması birçok parçadan oluşur, dişliler, vidalar, civata ve yaylar vb. Ana yayı kurduğunuzda (otomatik veya manuel olarak) saat çalışmaya başlayacaktır.

Mekanik Saat

Zamanı akrep ve yelkovanla ifade eden ve elektronik parça içermeyen, ya da pilsiz kurmalı yada kendinden kurmalı-otomatik sistemle çalışan saatlerin genel adı. Otomatik saatler kol hareketiyle kendi kendini kurar ve sürekli çalışabilir. Mekanik ve Quartz saatlerde parçaların sürtünmesinden dolayı oluşacak aşınmayı önlemek için Dişlilerin uçlarına taşlar yerleştirilir.

Micron - Mikron

Milimetrenin binde birini ifade eder ve altın kaplamanın kalınlığını anlatmada kullanılır.

Minute Repeater

Genellikle gövdenin yan kısmındaki bir düğme ya da sürgüyle harekete geçen ve saati söyleyebilen ek saat. Karanlıkta zamanı öğrenmek ya da görme engelli kişiler için bir çözüm olan mekanizmanın en karmaşık olanları saatleri, çeyrekleri ve dakikaları farklı tonda seslerle belirtebilir. Bu düzenek hayli karmaşık olup saatin maliyetini çok büyük ölçüde arttırır.

Minute Repeater Mekanik

Mekanik saatlerde, zamanı zil sesiyle bildiren komplikasyonlara verilen addır. Saatin iç kısmındaki rezonans çanının, saatleri gong sesiyle bildirmesini sağlar. Kullanıcı, minute repeater özelliğiyle; saatleri, yarım saatleri, çeyrek saatleri ve dakikaları ayrı zil sesleriyle duyma şansına sahiptir. İlk olarak 16. yüzyılda duvar saatlerinde, karanlık mekanlarda saatin kaç olduğunun anlaşılması için geliştirilen bu özellik, daha sonra cep saatlerinde kullanılmaya başlanmıştır. 18. yüzyılda ise saatin iç kısmındaki rezonans çanının, saatleri saat başlarında gong sesiyle bildirmesi sağlanan bir forma sokulmuştur. 20. yüzyılın başlarından beri daha da geliştirileren bu komplikasyonun, günümüzün önemli firmaları tarafından zenginleştirilmiş modellerine rastlamak mümkündür.

Mono (Single) Pusher Chronograph - Tek Düğmeli Kronometre

Kronometrelerin %99?u biri durdurmak biri başlatmak işine yarayan iki düğmeye sahiptir. Ancak tek düğmeli olanları da mevcuttur. Bu tek düğme ham başlatma hem durdurma hem de reset işlevine sahiptir.

Monoblok Saat

Saatler bazen sökülmemek ve tamir olmamak üzere tasarlanır. Bu tür saatlerin sadece pili değişebilir. Bozulduğu zaman tek parça kasa olduğu için sökülemezler.

Moonphase - Ay Evresi

29 1/2 gün boyunca ayın evrelerini görebileceğiniz kadran aralığıdır. Bazı ay evresi gösteren saatlerde ayda 44 dakika zaman sapmasını telafi etmeye yarayan mekanizma da bulunur.

Mother Of Pearl - Sedef

Tatlı su yumuşakçasıdır, kabuğu kadranda birtakım süslemelerde kullanılabilmektedir. Süt beyazı, pembe veya mavi olabilir. Bazı kompozisyonlarda farklı renklerin bir arada kullanıldığını görmek mümkündür.

Movement - Mekanizma

Saatin işlevlerini yapmasını ve zamanlama sistemini içeren işler aksamına mekanizma denir.

Neolog Saat

Mekanik ve analog saatlerden farklı olarak bilgisayar tabanlı çalışır. Sıfır ve bir tabanlı çalışır. Binary time kodlu saatler de zaman akrep ve yelkovanla değil simgelerle gösterilir. Akrepsiz yelkovansız ve rakamsız saatlerdir. Yeni nesil saatlerin ortak adı NEOLOG tur.

Numerals - Numaralar

Numaralar (Roman veya Arabik) kadran ve alt kadranlarda gösterge maiyetinde bulunurlar.

Otomatik

Enerji kaynağı zemberek olan ve bir balans ile zamanı düzenleyen saat türü.Zemberek kullanıcının hareketi ile kurulur.

Otomatik Güç Jeneratörü

Kinetic saatlerde elektrik enerjisi üretmek için kullanıcının hareketininden faydalanan parçalar.

Perpetual Calendar-Sonsuz Takvim

Sonsuz takvim olarak çevirebileceğimiz perpetual calendar özelliği, bir mekanik saatte yer alabilecek en komplike takvim göstergesidir. Şubat dahil yılın tüm aylarının kaç gün çektiğini hesaplayarak tarih düzeltmesi yapan bu özellik, yaklaşık 100 yıl boyunca herhangi bir ayara gerek duymadan çalışır. Perpetual calendar ın günümüzde otomatik ve mekanik saatlere uyarlanmış versiyonları bulunmaktadır. Otomatik bir saatte mekanizma zaten kurulu olduğundan saatin kolları durmuş olsa bile kola tekrar takıldığında saatin ayarı güncellenebilmektedir.

Perpetual Takvim

Ay sonlarında ayarlama yapılmasına gerek kalmayan akıllı takvim.

Perpetual Takvimli Saatler

Bazı Analog saatler de takvim programlanmıştır. Saatin hafızasında yıl ay ve gün kayıtlı olduğu için 28 Şubattan sonra bile tarih şaşmaz.

Platinum - Platinyum

Platinyum az bulunan ve çok dayanıklı bir kıymetli metaldir. Çizilmez ve beyaz bir ışıltıya sahiptir. Çok prestijli saatlerde ve sınırlı üretimlerde vazgeçilmezdir.

Power Reserve

Saatin ne kadar çalışacağını ve zembereğin total gücünü gösteren göstergedir. Bu fonksiyon özellikle kurmalı saatlerde kullanılmaktadır. Rezerv göstergesi zembereğin ne zaman yeniden kurulması gerektiğini gösterir.

Power Reserve Indicator

Ana yayda kalan güç miktarını gösteren bir göstergedir. Kaç saat dayanacak kadar güç kaldığını gösteren bir kol ve bir kadrana sahiptir. Bir diğer adı da Reserve de Marche?dır.

Pulsimeter

Kronometre üzerinde bulunan ölçülendirilmiş bu alan nabız ölçümünde kullanılır.

Quartz-Pilli Saat

Bu tür saatler mekanik saatlerden farklı olarak, pilin gücünü arttıran ve ayarlayan bobinli ve entegreli saatlerdir. Saatin çalışmasını bataryası sağlar.

Retrograde

Bir saatte gün, tarih, ay veya ikinci zaman gibi göstergelerin son noktasından tekrar başa dönmesine olanak veren mekanizmaya verilen addır.

Rotor

Otomatik saatlerde zembereğin dolmasını sağlayan ve genellikle yarım daire şeklindeki parçadır. Kol hareketiyle dönerek saatin zembereğini doldurur ve saatin çalışmasını sağlar.

Saat Camı

Saatlerin kasasının üst kısmında yer alan ve saatin kadranını gösteren şeffaf üst kapaktır. Kristal, sentetik safir veya plastikten yapılmış camlar vardır. Kristal camlar sert darbelerde çizilip deforme olurken, Safir camlar çizilmezler ve küçük darbelerden deforme olmazlar. Kaliteli saatler genellikle safir camlıdır.

Saat Kadranı

Saatin rakamlarının ve akrep yelkovanın altındaki kısımdır. Dijital saatlerde ekran olarak adlandırılır.

Saat Kasası

Saati dış etkenlerden, toz, su vb. etkenlerden koruyan dış görünüme saat kasası denir. Saatin kasası aynı zamanda saatin tüm parçalarının bir arada durmasını sağlar. Saat kasaları çeşitli malzemelerden yapılabilir. En çok çelik kullanılmakla birlikte, altın, gümüş, ağaç, titanyum, seramik, tungsten, ve birçok malzemeden yapılabilir. Titanyum uzay teknolojisinde kullanılan bir metaldir. Hafifliği ve dayanıklılığıyla tercih edilir. Seramik ise Çizilmeye dayanıklı olduğu için tercih edilir. Çanak çömlek yapımında kullanılan seramikle bir ilgisi yoktur. Altın kaplama ve gümüş kaplama da saat kasasında kullanılan bir yöntemdir.

Split Second Chronograph / Double Chronograph / Rattrapante

Aynı anda zamanın iki kısa dilimini ölçmeye yarayan bir fonksiyondur. Kronograf fonksiyonu çalıştırıldığında iki adet sayacın aynı anda hareketlerine başlamaları ve durdurma tuşuna ilk basıldığında birinin durması ancak ikincisinin harekete devam etmesi sağlanır. Durdurma tuşuna ikinci defa basıldığında ikinci gösterge de durmakta, iki ölçüm arasındaki fark rahatlıkla görülebilmektedir.

Standart Zaman Ölçümü

İki olay arasında geçen zamanın ölçülmesidir.

Stopwatch

Geçen süreyi ölçülmesidir.

Takometre

Mesafe ölçümü ifade eder. Spor saatlerde hız ölçmede kullanılır.

Takvimli Saat

Saatler zamanı göstermenin yanında tarihi de gösterir. Sadece ayın kaçı olduğunu gösteren saatlerin yanında haftanın hangi günü olduğunu, ayı ve yılı gösteren tam otomatik takvimli saatler de bulunur. Tama otomatik takvimli saatler 2099 yılına kadar takvimi gösterebilir.

Tepe

Genellikle saat 3 yönüne yerleştirilen, saati ayarlamaya yarayan parça.

This İs A Title

Hem saat yönüne hem de aksi yönde dönebilen Bezel?dir. Geçen zamanı işaretlemek için kullanılır. Zaman tutmaya başlama konusunda tam esneklik sağlayan Bezel (çerçeve)?ler her iki yöne de dönme özelliğine sahiptir.

Time Relay

Kinetic Auto Relay saatlerde enerji tasarrufu sağlamak için saatin kollarının hareket etmeden zamanın tutulması.

Tourbillon

Mekanizmanın yerçekiminden etkilenmesini önlemek amacıyla mekanizmaya bağlı bir organın iki gücü düzenlemesi esasına dayanan bir komplikasyondur. Fransız saat ustası Abraham Louis Breguet, "hortum" anlamına gelen tourbillon un mucididir. Tourbillon un doğuşu, yerçekiminin saatin doğruluğunda yaptığı etkiyi minimuma indirmek üzerine kurulmuştur. O dönemde cep saatlerindeki sapmanın, taşınmaları esnasında genelde dikey durumda olmaları ve yerçekimi etkisine maruz kalmalarından kaynaklandığı düşünülmekteydi. Tourbillon mekanizmada ise pandül yatay veya dikey durumda olan saatin duruşuna göre dönebilmektedir. Böylelikle mekanizma yerçekiminden en az seviyede etkilenmektedir. Bu saatler, genellikle saatin kadranından tourbillon un hareketi izlenecek şekilde tasarlanmaktadır.

Tur

Bir pist üzerindeki sabit bir mesafe.

Vidalı Kapaklı Saat

Su için özel olmayan saatlerin kapakları presle kapanır ve basınca dayanıklı değildir. Su geçirmeyen saatlerin kapakları da vidalıdır. Özel bir anahtarla çevrilerek kapatılır.

Water Resistant

Günlük kullanımlarda el yüz yıkama ve yağmur sıçramasına gibi durumlara dayanıklılığı gösterir.

100 Meter Water Resistant

Tüplü dalış ve su sporları dışında günlük kullanımda her yerde kullanılabilir.

12/ 24 Saat

Saatin öğleden sonra 13-14 Şeklinde 24 e kadar zamanı göstermesidir. Dijital saatlerde direkt rakamla gösterilirken analog saatlerde bu durum kadranına ya da kasasına 24 saatli rakamların yazılmasıyla belirtir.

200 Meter Water Resistant

Tüplü dalış dışında her yerde su geçirmez özelliğidir.

50 Meter Water Resistant

Tüplü-tüpsüz dalış ve su sporları dışında günlük hayatta her yerde kullanılabilir.